Tassa kamuoyu duyurusu

TASSA duyurusu

KAMUOYUNA DUYURULUR

Ülkemizde birçok firma Kabin Memuru (Host&Hosteslik)Eğitimi altında mesleki kurslar açmakta, yazılı ve görsel basında yer alarak tanıtımlarını yapmaktadırlar. Havacılık mesleğine ilgi duyan gençlerimiz bu kurslara katılmakta ve bu firmalara para ödemektedirler. Firmalar ticari kuruluşlar olduklarından fiziki ve kişisel özellikleri kabin memurluğuna uygun olmayan kursiyerleri de kabul etmekte, gençlerimize ümit vermektedirler.

“Kabin Memuru Eğitimi” altındaki kursların “Milli Eğitim Bakanlığı” onaylı sertifikalar vermelerine karşın bu sertifikaların gençlerimizin havayollarında Kabin Memuru olarak işe alınmaları için yeterli olmadığını vurgulamak istemekteyiz. “Kabin Memuru Sertifikası” alabilmek için Türk Sivil Havacılık Otoritesi’nin yetkili kıldığı havayolu şirketlerinde görevli, mesleki lisanslara sahip eğitmenler tarafından, orijinal teçhizatlar kullandırılarak pratik ve teorik eğitim alınması ve eğitim sürecinin bitiminde sonuçları Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilen yazılı sınavları geçmeleri gerekmektedir. Özel mesleki kurslara katılan Kabin Memuru adayları iş başvurusunda bulunduklarında özel kurslara katılmamış diğer adaylar ile aynı değerlendirmelere maruz tutulmakta, kendilerine farklı bir muamele yapılmamaktadır. Seçim sonrasında ise ilgili havayolu şirketinin eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Mesleki kursta almış oldukları sertifika ve öğrenmiş oldukları bilgiler kendilerine ayrıcalık katmamaktadır. Bu nedenle bu firmalara verilen paralar gereksiz, verilen eğitim gençlerimizi kandıran bir uygulamadır.

Kabin Memuru olmak isteyen gençlerimize tavsiyemiz; havayolları şirketlerinin alımlarını takip etmeleri ve ilgili havayollarından bu eğitimi almalarıdır. TASSA (Havayolları Kabin Memurları Derneği) olarak; havayolu şirketleri eğitimlerinin dışında öğrenime açılacak olan “Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Kabin Memurluğu Bölümü” ile gençlerimizin mesleğimize kazandırılmasını destekliyoruz.

Hiç yorum yok: