Thy Kabin Memuru Eğitimine Servet Harcıyor

Türk Hava Yolları (THY) pilot ve kabin memurları, binlerce uçuş senaryosunun yaşatılabildiği her türlü normal ve acil durum şartlarına karşı Uçuş Eğitim Merkezi'ndeki simülatörlerde dünya ölçeğinde eğitim alıyor. Pilot ve kabin memurlarının eğitimi için aldığı simülatörlerin fiyatı ve bakımları ise aynı tip uçaktan daha pahalı.

THY, bu simülatörleri yurt içi ve yurtdışında bulunan havayollarının pilot ve kabin ekiplerinin eğitimi için kiralıyor. THY, bu kiralama karşılığı yıllık hatırı sayılır bir para kazanıyor. THY Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda eğitmen olarak görev yapan Kaptan Pilot Nural Fucıcı, zaman içerisinde filodaki uçak sayısı ve uçak tiplerinin artışına paralel olarak simülatör cihazlarının da sayısının arttığını belirterek “Şu an kokpit eğitiminde Boeing 737-400, Boeing 737-800 Airbus 320, Boeing 777-300ER, Airbus 330/A340, FNPT II MCC, Boeing 777 olmak üzere 13 adet simülatörümüzle pilot ve kabin görevlilerimize eğitim veriyoruz. Bu sayede pilot ve kabin memurlarımız 7 farklı tip eğitiminden geçiyor. Simülatör eğitim merkezimiz, özellikle son 4 yıldaki atılımları ile dünya genelinde, büyük eğitim merkezlerinin ölçeğine ulaştı. THY Uçuş Eğitim Merkezi bölgesinde 2 saatlik uçuş çemberinde en büyük eğitim merkezi konumuna geldi” diye konuştu.

HER ŞARTA GÖRE UÇUŞ EĞİTİMİ

En son teknolojilerin kullanıldığı simülatörlerde, THY'nin yanı sıra yerli ve yabancı havayollarının kokpit ve kabin personeline de konularında, son derece tecrübeli uçucu eğitmenler tarafından uluslararası sivil havacılık standartlarında, her türlü uçuş eğitimi veriliyor. Eğitimlerde normal iniş tekniklerinin yanı sıra, yaşanması muhtemel tüm tehlike anlarında pilota uçağı nasıl kurtaracağı konusunda tecrübe kazandırılıyor. Simülatörlerde ani kabin basıncı düşmesi, uçakta yangın, uçak kaçırılması, bomba ihbarı, pistten çıkma ve düşme tehlikesi gibi durumlarında nasıl davranılacağını pilota ve hosteslere anlatan görüntülü senaryolar yer alıyor. Bu senaryolar öylesine gerçekçi ki eğitim alan pilotlar hidrolik kollarla alttan hareket ettirilen simülatörde tıpkı uçaktaki heyecan ver korkuyu yaşıyor. THY ayrıca yerli ve yabancı havayollarının kokpit ve kabin personeline verdiği eğitim ve simülatörler kiralama bedeli olarak yıllık hatırı sayılır bir para kazanıyor.

BİR SİMÜLATÖR AYNI TİP BİR UÇAKTAN DAHA PAHALI

Şuan bir simülatörün aynı tip uçaktan daha pahalı olduğunu söyleyen, Kaptan Pilot Nural Fucıcı “Şuan görmüş olduğunuz bu simülatör normal bir uçak fiyatından daha pahalıya geliyor. Bakımı da bir uçağınız varmış gibi bakım gerektiren bir simülatördür. Çünkü devamlı kullanıldığı için hemen hemen 24 saat uçuş yapılıyor için bu simülatörde. Dolayısıyla bakımı çok iyi yapılması gerekiyor. Ve daha önce söylemiştim bazı kategoriler var, C, D kategorisi. Bu kategorileri koruyabilmek için bu uçakta mecbur bakımının ve standartlarının devamlı yüksek tutulması ve bakımının devamlı yapılması gerekiyor. Fiyat olarak da hemen hemen bir uçaktan daha pahalıya mal oluyor” dedi.
Kaynak : İHA

Hiç yorum yok: