Kabin Memuru Dersleri

THY'den adaylara ilk önce kurum kültürü ile THY'nin profili ve vizyonu anlatılıyor. Adaylar, 'havacılık terminolojisi', 'uçuş teorisi' dersi veriliyor.

Organizasyon ve sorumluluklar' başlıklı derste kabin içindeki görevler ve şirketin organizasyon yapısı hakkında bilgiler alan adaylar, 'Normal safety' dersinde aldıkları teorik bilgileri, 'CEET' (Cabin Emergency Evacuation Trainer) dersinde uygulama imkanı buluyor.

Kabin memuru adayları, uçuş esnasında karşılaşmaları ihtimal dahilinde olan acil durumlar için de gerçek cihazlar kullanarak teorik eğitimden geçiriliyor. Uygulamalı eğitimlerin en önemli aşamalarında biri olan, kapıların açılma teknikleri, kalabalığın kontrolü, tahliye ve tahliye sonrası uygulamaları gerçeğe en yakın şekilde gerçekleştiriliyor. 'Güvenlik', 'uçak tipleri', 'servis eğitimleri', 'ilk yardım eğitimi' başlıklarında eğitim alan katılımcılar, 20 kişilik sınıflarda aldıkları eğitimlerin sonunda yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuluyor.

Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kabin memurları, alıştırma uçuşları yaptıktan sonra görevli olarak kabinde çalışmaya başlıyor. Kabin memurları ayrıca her yıl eğitim tazelemek zorundalar.

Hiç yorum yok: