THY Kabin Memurlari hayat kurtardi

THY kabin memurları uçakta kalbi duran bir yolcuya havada kalp masajı yaptı. Dakikalarca süren masaj sonrası hasta hayata döndürüldü.

THY uçağıyla İstanbul’dan İsveç’in Göteborg şehrine seyahat eden Ayhan Al Mofty isimli iş adamı, uçakta fenalaşınca kabin memurları tarafından koltuğundan indirilerek yere yatırıldı. Kabin ekibi hemen yolcuya müdahale ederken bir anda nabzının atmadığını fark etti.

‘Doktor yoktu, biz yaptık’

Uçakta görevli kabin memurları Okay Yıldız, Havva Burcu Kaptan, Zehra Nur Yurtlugil ve Kamuran Yağız, iş bölümü yaparak kimi sırasıyla hastaya kalp masajı yaptı, kimi de uçakta panik yaşanmaması için yolcuları ve hasta yakınlarını sakinleştirdi. Yoğun müdahale sonucunda yolcu yeniden hayata döndürüldü. İniş öncesi son kontrolleri yaparken bir anda yolcunun rahatsızlandığını anlatan kabin memuru Okan Yıldız, “Yolcumuzdan nabız alamıyordum. Hayat fonksiyonları durmuştu. Uçakta doktor yoktu. Vakit kaybetmeden kendimiz müdahaleyi gerçekleştirdik” dedi.

‘Kızı bana sarılıp ağladı’

Hasta yolcunun kızının kendisine sarılarak ağladığını söyleyen kabin memuru Zehra Nur Yurtlugil ise o anları şöyle anlattı: “Hasta yolcunun kızı bana sarılıp ağlayınca ben de kendimi tutamadım. İnanılmaz bir tecrübeydi. Bir hayat kurtardık ve kızın gözündeki sevinci başka hiçbir yerde görmedim.”

‘Onlar benim kahramanım’

THY’nin başarılı kabin memurları sayesinde hayata tutunan yolcu Ayhan Al Mofty ise bir mektup yazarak uçuş ekibine teşekkür etti. Sizlere minnettarım diye başlayan mektupta Mofty ”Uçakta biraz uzanıp birkaç dakika kestirdim. Hasta olduğum için eşim iyi olup olmadığımı kontrol etti, sonrasını hatırlamıyorum. Kalbim durmuş. Sizlerin müdahalesiyle hayata döndüm. Sizlere minnettarım. Sizler benim kahramanımsınız” dedi.

Gazetevatan

Hiç yorum yok: