THY ve Diger Havayollarinda Hosteslik Meslegi

Kabin memurları yani hostesler yolcuların uçakta güvenli şekilde yolculuk etmelerini sağlamak ve onların rahatlarını sağlamak ile yükümlüdürler. Cinsiyeti erkek olan kabin memurlarına host, cinsiyeti kadın olan kabin memuruna ise hostes denilmektedir. Hostesler bütün ekip toplanarak uçuşların öncesinde ofislerinde bilgilendirme yaparlar. Ofislerinde uçuşla ilgili görüşlerini belirtmelerinden ardından uçağa geçip uluslararası kurallara göre hazırlanmış olan çalışma talimatlarına uygun olarak görevlerini yerine getirirler. Öncelikli olarak görevleri yolcuları oldukları yerden gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde ulaştırmaktır. Yolcuları uçağa davet etmelerinin ardından yolcular uçağa bindikten sonra uçuş başlar.

Hostesler uçuş esnasında yolculara ikramlarda bulunmanın yanı sıra yolcuların yol boyunca hastalık hallerinde onlara ilgi gösterirler ve gerekirse ilk yardımlarını yaparlar. Uçakta bulunan yolcuların problemlerini çözmeye çalışır uçuş sonrasında ise yolcuların uçaktan inmesinin ardından uçakta yolculara ait herhangi bir eşyanın unutulup unutulmadığının tespiti için arama yaparlar. Yapılan aramanın ardından hostesler uçağı emniyetli bir halde diğer görevlilere teslim ederler.

THY İşe Alım Süreci

Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları, küresel hizmet ağında beraber çalışacağı adayları Kokpit Ekibi, Kabin Ekibi, İdari/Teknik Birim Çalışanları ve Yurt Dışı Ofis Çalışanları genel İstihdam olmak koşulu ile dört ana başlık altında istihdam etmektedir.

Sürekli gelişmekte olan hizmet ağına paralel olarak, vermiş oldukları kaliteli hizmet ile önemli sorumluluklar üstlenmekte olan kabin ekibinin işe alımları, ihtiyaç duyulmakta olan dönemlerde Türk Hava Yollarının Resmi Sitesi olan www.thy.com adresinden yayınlanan ilanlar ile gerçekleştirilir.

Başvurmuş olan tüm adaylar, sistemden alınan randevulardan sonra Türk Hava Yolları’na davet edilir. Temel şartları uyan adaylar, modern şekilde seçme yöntemleri kullanılarak sözlü ve yazılı sınava tabii tutulur. Aynı anda kabin memuru olmak isteyen tüm adaylara yabancı dil yeterlilik sınavları da yapılır.

Bu aşamaları başarılı bir şekilde geçen adaylar birebir ile grup mülakat süreçlerini de başarı ile tamamlamalarının ardından sağlık kurulunun onayı ile eğitim sürecine başlamaktadırlar. Eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, işe başlarlar. Diğer Havayolları ise kendi markalarına ait olan resmi sitelerinde yada anlaşmalı iş arama sitelerinde ilanlarını yayınlar ve gerekli aşamalardan geçtikten sonra personel istihdamı yaparlar.

Hiç yorum yok: